Pompowanie kół azotem – zalety
Jedną z form zabezpieczenia kół przed niepożądaną zmianą ciśnienia na skutek rozszerzalności gazów jest pompowanie kół azotem. Jest to bardzo tani zabieg, polegający na zastąpieniu zwykłego powietrza (w którego w skład wchodzi wiele pierwiastków) odseparowanym z otoczenia czystym azotem. Azot w stosunku do innych gazów rozszerza się w dużo wyższych i kurczy w odpowiednio niższych temperaturach. Pompowanie kół azotem gwarantuje stałe ciśnienie w oponie, niezależne od temperatury otoczenia i samego ogumienia.
Największe korzyści z posiadania azotu kierowane są do kierowców zawodowych, którzy dziennie pokonują bardzo długie dystanse. Podczas przebywania znacznych odległości opony osiągają znacznie wyższe temperatury, a co za tym idzie pracują na wyższym ciśnieniu. Wykorzystanie azotu gwarantuje utrzymanie podobnego ciśnienia, które będzie niezależne od długości trasy i temperatury opony. Koła napompowane azotem wydłużają maksymalny przebieg opon oraz znacząco zwiększają bezpieczeństwo i komfort jazdy.
Drugą grupą docelową osób, które powinny korzystać z pompowania azotem są kierowcy, którzy mieszkają w lokalizacjach o niskiej temperaturze. Spadek temperatury wiąże się z obniżeniem ciśnienia w oponie, co powoduje, że po ruszeniu pojazd przez kilka kilometrów porusza się z zaniżonym ciśnieniem, co może doprowadzić do trwałego zniszczenia opony, a w sytuacjach szczególnych nawet koła pojazdu. W takich przypadkach ważna jest też prawidłowa kontrola ciśnienia w oponach. Opony pompowanie w niskich temperaturach podczas pracy nagrzewają się, co powoduje znaczny wzrost ciśnienia i pracę opony na zawyżonym ciśnieniu. Zawyżone ciśnienie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystrzału opony.
Azot jest lepszy od powietrza, ale nie idealny
Posiadanie odpowiednio napompowanych kół nie zwalnia kierowcy z obowiązku regularnego sprawdzania ciśnienia w oponach. Azot gwarantuje większą stabilność ciśnienia w oponie, ale nie ma wpływu na uszkodzenia opony, które również mogą doprowadzić do utraty ciśnienia w kole. Częste i systematyczne kontrole ciśnienia powinny być obowiązkowe tym bardziej, że w wielu zakładach wulkanizacyjnych są darmowe.
Czy warto pompować koła azotem?
Wg naszej opinii zdecydowanie tak. Pompowanie kół azotem to koszt kilku złotych, a nowa opona to koszt od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Poza kwestią opłacalności należy wziąć pod uwagę bezcenne zdrowie pasażerów oraz potencjalne szkody i przestoje, które może wyrządzić uszkodzona opona.
Dodatkowe informacje
- Jak prawidłowo kontrolować ciśnienie w oponach?
- Jazda na oponach z zaniżonym lub zawyżonym ciśnieniem – konsekwencje i niebezpieczeństwa
- Sposoby postępowania z oponami, które były eksploatowane z niewłaściwym ciśnieniem
- Tabela ciśnień dla pojazdów ciężarowych, ciągników siodłowych, naczep, przyczep, autokarów i autobusów